15 +

Yıllık Deneyim

Estetik Cerrahi

Liposuction Nedir?

Liposuction diyet ve egzersiz sonucu vücuttan bir türlü atılamayan yağların giderilmesini sağlamak amacıyla yapılan bir estetik ameliyattır. Genellikle karın, bel, kalça, bilekler, göğüs, sırt, popo, iç bacak, kol ve boyun kısımlarına şekil vermek amacıyla uygulanır. Buna ek olarak liposuction erkeklerde jinekomasti ve kadınlarda meme küçültme ameliyatlarında da kullanılır. Aynı zamanda yüz germe, karın germe, popo büyütme gibi ameliyatlarla da kombine edilebilir.

Liposuction kesinlikle kilo verme metodu ya da ona alternatif bir metod olarak düşünülmemelidir. Eğer kilonuz fazlaysa öncelikle tüp mide ameliyatı ya da gastric bypass geçirerek doktor kontrolünde diyet ve egzersiz ile birlikte kilo vermeli, daha sonra gerekirse liposuction ile devam etmelisiniz.

Unutulmamalıdır ki liposuction ile yalnızca yağlar vücuttan uzaklaştırılır. Bu işlem ile derideki çatlaklar ve selülit giderilemez. Bir seferde 7-8 litre yağ vücuttan alınabilir. İdeal bir liposuction hastası en verimli sonucu alabilmek için sağlıklı bir kiloda olmalı ve vücudunun şekillendirilmesi amacıyla işleme başvurmalıdır.

Estetik Cerrahi

Liposuction İle İlgili Dikkat Edilecek Hususlar

Ameliyattan sonra belli bir ölçüde ağrı, şişlik ve çürüme olması olağandır. Doktorunuz ağrı kontrolü için ağrı kesici ve enfeksiyon riskine karşı antibiyotik kullanmanızı sağlayacaktır.

Vücuttaki yağı almak üzere açılmış delikler ameliyattan sonra genellikle açık bırakılır ve bu deliklere vücuttaki kirli kanı toplaması amacıyla geçici direnler yerleştirilir.

Birkaç hafta boyunca şişliğin de azalmasını sağlayan doktorunuz tarafından temin edilecek ameliyat korsesi giymeniz gerekecektir.

Birkaç hafta sonra egzersiz dahil normal aktivitelerinize dönmüş olacaksınız. Ameliyat sonrası doktor tarafından verilen talimatları harfiyen uygulamanız gerekir.