15 +

Yıllık Deneyim

Estetik Cerrahi

Meme Implant Nedir?

Meme büyütme ameliyatı silikon ya da saline meme implantlarının meme içerisine konulmasıyla memenin şeklini iyileştirmek ve büyüklüğünü artırmak amacıyla yapılan plastik cerrahi prosedürüdür. Meme implantları ile meme büyütme işlemi memenin belirgin asimetrikliğini düzeltmek ve büyüklüğünü artırmak amacıyla kullanılan en efektif işlemdir. İmplantlar aynı zamanda meme şekil bozukluklarının da düzeltilmesine yardımcı olur.

Meme Dikleştirme
Meme Küçültme
İmplantlar 120cc den 800cc ye uzanan geniş bir büyüklük aralığındadır ve memeye 3 farklı yerden yerleştirilebilirler: Genellikle meme altı, koltukaltı ve meme ucundan.

İmplantın memede konumlandığı yer ise yine 3 şekilde olabilir: Meme kası üstü yerleşim, meme kası altı yerleşim ve meme kası ile kasın zarı arasına yerleşim.

Kas üstü yerleşim işlemi çok kolaydır ve yerleştirme esnasında dokulara daha az hasar verilir. İyileşme süresi daha kısadır ve ameliyat sonrası daha konforlu geçer. Genellikle estetik açıdan daha iyi bir dekolte verir çünkü kas üstü implantlar birbirine daha yakın yerleştirilebilir. Kasların hareketi ile birlikte dönmeleri pek mümkün değildir. Kas üstü implant yerleşiminin dezavantajları ise genellikle daha az natürel bir görüntü vermeleri ve kapsül oluşturma risklerinin yüksek olmasıdır.

Kas altı implant yerleşimi ise kişiye çok daha doğal bir göğüs görüntüsü vermektedir. Daha az belirgin dalgalı görünüm, daha iyi mamogram sonuçları ve daha düşük kapsül oluşturma risklerini kas altı yerleşimin diğer faydaları olarak sıralayabiliriz. Dezavantajları ise ameliyat sonrası daha fazla ağrı hissedilmesi, daha uzun iyileşme süresi, sert egzersizlerde kasların implantı sıkıştırma riskidir.

Üçüncü implant yerleştirme seçeneği olan kas ile zar arası yerleştirmeye sub-fasiyal yerleşim diyoruz. Bu yöntemde implant meme kası ile bu kasın zarı arasına çok dikkatli bir biçimde konur. Zar çok ince bir yapıda olduğu için uygulanması zor bir yöntemdir ve tecrübeli ve bu yöntemde uzmanlaşmış cerrahlar tarafından uygulanmaktadır. Sub-fasiyal implantın pek çok faydası bulunmaktadır. Bunlardan biri memen şeklini korumasına yardımcı olması ve implant sarkmasını önlemesidir. Daha az kapsül oluşturma riski vardır. Çok doğal bir meme görüntüsü sağlar ve kolların hareketiyle kesinlikle deformiteye yok açmaz. Pek çok hasta için en ideal meme implant yerleşim şeklidir.

Meme implantlarının kullanım süresi hastaya, implantın tipine, şekil ve büyüklüğüne bağlı olarak yaklaşık 10 yıl kadardır. Hastalar zamanla ikinci ya da üçüncü implant değişimine kadar gidebilirler.

Estetik Cerrahi

Meme İmplant Ameliyatında Dikkat Edilecek Hususlar

Meme ameliyatından hemen sonra göğüslerinizi çok yukarda ve cildinizi de fazlaca gerilmiş hissedebilirsiniz. Bu durum normaldir ve 6 hafta içinde implant yerine oturdukça meme gerçek şeklini alacaktır.

Doktorunuz dikişlerinize ve bandajlarınıza nasıl bakmanız gerektiğini size anlatacaktır. Ameliyattan sonra yaklaşık 4 hafta boyunca gece ve gündüz ameliyat sonrası verilen özel korse sütyeni kullanmanız gerekmektedir. Birkaç hafta içinde normal aktivitelerinize dönebilirsiniz fakat ağır egzersizlerden 3 – 4 hafta boyunca uzak durunuz.

Ameliyat sonrası doktor tarafından verilen talimatları harfiyen uygulamanız gerekir.

Estetik Cerrahi

Meme Dikleştirme Nedir?

Yaşın artmasına bağlı olarak kadınların göğüslerinde şekil değişikliği meydana gelir ve deri elastikiyetini kaybeder. Bu şekilsel değişiklikler ve elastisite kaybı hamilelik, emzirme, kilo alıp verme, yer çekimi ve kalıtım sonucu olarak da meydana gelebilir.

Mastopeksi olarak da bilinen meme dikleştirme (meme kaldırma) ameliyatı memeye yeniden şekil vermek ve daha düzgün bir meme kontörü yaratmak amacıyla memedeki fazla derinin uzaklaştırılıp etrafındaki dokuların sıkılaştırılması işlemidir.

Fazla ve esnemiş derinin çıkartılması, meme dokusunun yeniden şekillendirilmesi ve göğüs uçları ve areolanın (memenin kahverengi kısmı)doğru pozisyona gelecek şekilde kaldırılmasıyla hasta daha genç bir meme görüntüsüne sahip olur. Normalden büyük ve gerilmiş olan areola da meme dikleştirme operasyonu ile küçültülebilir.

Estetik Cerrahi

Meme Küçültme Nedir?

Meme küçültme ameliyatı memenin boyutunu ve ağırlığını azaltmaya yönelik yapılan bir plastik cerrahi işlemidir. Hastanın daha estetik bir meme kontörüne ulaşması hedeflenir.

Fazla olan meme dokusu, yağ ve deri atılarak memenin yalnızca küçültülüp sıkılaştırılması sağlanmaz aynı zamanda memenin simetrisi sağlanıp sarkması da ortadan kaldırılmış olur. Meme küçültme ameliyatında bu işlemlerle birlikte meme ucu/areola da daha yüksek ve ileri bir pozisyona alınır.

Estetik Cerrahi

Meme Ameliyatında Dikkat Edilecek Hususlar

Ameliyat sonrası göğüsleriniz bandajlı olur ve bir süre özel ameliyat korsesi kullanmanız gerekir.

Ameliyat sonrası birkaç gün içinde banyo yapılmasına izin verilebilir, yine de ağrılı bir süreç olduğundan hasta bir başkasının yardımına ihtiyaç duyar.

En az 3-4 hafta boyunca yürüyüş dışında egzersizden uzak durmanız önerilir. Yaklaşık olarak 2-3 ay sonra göğüsleriniz yerine oturmaya başlayacaktır. Bu süre sonunda kendi iç çamaşırınızı seçip giyebilirsiniz. Yine de göğüslerinizin tam yerini bulması 6-12 ay kadar sürebilir.

Ameliyat sonrası doktor tarafından verilen talimatları harfiyen uygulamanız gerekir.